History of the Federal Judiciary


  Biographical Directory of Federal Judges
Winder, David Keith
Born June 8, 1932, in Salt Lake City, UT
Died May 19, 2009

Federal Judicial Service:
Judge, U.S. District Court, District of Utah
Nominated by Jimmy Carter on November 1, 1979, to a new seat authorized by 92 Stat. 1629. Confirmed by the Senate on December 4, 1979, and received commission on December 6, 1979. 1993-1997. Assumed senior status on June 8, 1997. Service terminated on May 19, 2009, due to death.

Education:
University of Utah, B.A., 1955
Stanford Law School, LL.B., 1958

Professional Career:
U.S. Air Force airman first class, 1951-1952
Private practice, Salt Lake City, Utah, 1958-1977
Law clerk, Hon. Allan Crockett, Utah Supreme Court, 1958-1959
Deputy county attorney, Salt Lake County, Utah, 1959-1963
Assistant U.S. attorney, District of Utah, 1963-1965
Chief deputy district attorney, Utah, 1965-1966
Judge, Utah District Court, 1977-1979

 

Submit Questions About Judicial History