History of the Federal Judiciary


  Biographical Directory of Federal Judges
Wilkey, Malcolm Richard
Born December 6, 1918, in Murfreesboro, TN
Died August 15, 2009, in Santiago, Chile

Federal Judicial Service:
Judge, U.S. Court of Appeals for the District of Columbia Circuit
Nominated by Richard M. Nixon on February 16, 1970, to a seat vacated by Warren E. Burger. Confirmed by the Senate on February 24, 1970, and received commission on February 25, 1970. Assumed senior status on December 6, 1984. Service terminated on November 8, 1985, due to retirement.

Education:
Harvard University, A.B., 1940
Harvard Law School, LL.B., 1948

Professional Career:
U.S. Army major, 1941-1945
U.S. Army Reserve lieutenant colonel, 1946-1953
Private practice, Texas, 1948-1954, 1961-1963
Instructor, University of Houston School of Law, 1949-1954
U.S. attorney for the Southern District of Texas, 1954-1958
Assistant attorney general, U.S. Department of Justice, 1958-1961; Office of Legal Affairs, 1958-1959; Criminal Division, 1959-1961
General counsel and secretary, Kennecott Copper Corporation, 1963-1970
Ambassador to Uruguay, U.S. Department of State, 1985-1990
Bibliography

 

Submit Questions About Judicial History