History of the Federal Judiciary


  Biographical Directory of Federal Judges
Widener, Hiram Emory Jr.
Born April 30, 1923, in Abingdon, VA
Died September 19, 2007, in Abingdon, VA

Federal Judicial Service:
Judge, U.S. District Court, Western District of Virginia
Nominated by Richard M. Nixon on June 19, 1969, to a new seat authorized by 71 Stat. 586. Confirmed by the Senate on July 11, 1969, and received commission on July 14, 1969. Served as chief judge, 1971-1972. Service terminated on October 27, 1972, due to appointment to another judicial position.

Judge, U.S. Court of Appeals for the Fourth Circuit
Nominated by Richard M. Nixon on September 25, 1972, to a seat vacated by Albert Vickers Bryan. Confirmed by the Senate on October 12, 1972, and received commission on October 17, 1972. Assumed senior status on July 17, 2007. Service terminated on September 19, 2007, due to death.

Education:
U.S. Naval Academy, B.S., 1944
Washington and Lee University School of Law, LL.B., 1953

Professional Career:
U.S. Navy lieutenant junior grade, 1944-1949,
U.S. Naval Reserve lieutenant, 1951-1952
Private practice, Bristol, Virginia, 1953-1969
Commissioner, U.S. District Court, Western District of Virginia, 1963-1966
Member, Virginia Election Laws Study Commission, 1968-1969

 

Submit Questions About Judicial History