History of the Federal Judiciary


  Biographical Directory of Federal Judges
Brewster, Rudi M.
Born May 18, 1932, in Sioux Falls, SD
Died September 7, 2012, in La Jolla, CA

Federal Judicial Service:
Judge, U.S. District Court, Southern District of California
Nominated by Ronald Reagan on May 24, 1984, to a seat vacated by Howard B. Turrentine. Confirmed by the Senate on June 15, 1984, and received commission on June 15, 1984. Assumed senior status on July 1, 1998. Service terminated on September 7, 2012, due to death.

Education:
Princeton University, B.A., 1954
Stanford Law School, J.D., 1960

Professional Career:
U.S. Navy, 1954-1957
U.S. Naval Reserve, 1957-1981
Private practice, San Diego, California, 1960-1984

 

Submit Questions About Judicial History