History of the Federal Judiciary


  Biographical Directory of Federal Judges
Weber, Gerald Joseph
Born February 1, 1914, in Erie, PA
Died August 28, 1989, in Erie, PA

Federal Judicial Service:
Judge, U.S. District Court, Western District of Pennsylvania
Nominated by Lyndon B. Johnson on April 30, 1964, to a seat vacated by John W. McIlvaine. Confirmed by the Senate on September 15, 1964, and received commission on September 15, 1964. Served as chief judge, 1976-1982. Assumed senior status on December 31, 1988. Service terminated on August 28, 1989, due to death.

Education:
Harvard University, A.B., 1936
University of Pennsylvania Law School, LL.B., 1939

Professional Career:
Instructor, Gannon College, Erie, Pennsylvania, 1939-1941
Private practice, Erie, Pennsylvania, 1940-1942, 1947-1964
U.S. Army captain, 1942-1946
Chief of counter-intelligence, U.S. Department of War, Salzburg, Austria, 1946-1947
City solicitor, Erie, Pennsylvania, 1950-1960
Oral History

 

Submit Questions About Judicial History