History of the Federal Judiciary


  Biographical Directory of Federal Judges
Watkins, Robert Dorsey
Born September 23, 1900, in Baltimore, MD
Died March 19, 1986, in Catonsville, MD

Federal Judicial Service:
Judge, U.S. District Court, District of Maryland
Received a recess appointment from Dwight D. Eisenhower on August 12, 1955, to a seat vacated by William C. Coleman; nominated to the same position by Dwight D. Eisenhower on January 12, 1956. Confirmed by the Senate on March 1, 1956, and received commission on March 2, 1956. Served as chief judge, 1970. Assumed senior status on August 11, 1971. Service terminated on March 19, 1986, due to death.

Education:
Johns Hopkins University, A.B., 1922
Johns Hopkins University, Ph.D., 1925
University of Maryland School of Law, LL.B., 1925

Professional Career:
Lecturer, Johns Hopkins University, 1923-1965
Lecturer, University of Maryland School of Law, 1925-1968
Private practice, Baltimore, Maryland, 1925-1955

Research Collections

 

Submit Questions About Judicial History