History of the Federal Judiciary


  Biographical Directory of Federal Judges
Wangelin, Harris Kenneth
Born May 10, 1913, in Des Moines, IA
Died June 10, 1987, in Poplar Bluff, MO

Federal Judicial Service:
Judge, U.S. District Court, Western District of Missouri
Nominated by Richard M. Nixon on December 8, 1970, to a seat vacated by Roy W. Harper. Confirmed by the Senate on December 17, 1970, and received commission on December 22, 1970. Assumed senior status on May 10, 1983. Service terminated on June 10, 1987, due to death.

Judge, U.S. District Court, Eastern District of Missouri
Nominated by Richard M. Nixon on December 8, 1970, to a seat vacated by Roy W. Harper. Confirmed by the Senate on December 17, 1970, and received commission on December 22, 1970. Served as chief judge, 1979-1983. Assumed senior status on May 10, 1983. Service terminated on June 10, 1987, due to death.

Education:
Iberia Academy & Junior College, Missouri, A.A., 1932
University of Missouri School of Law, J.D., 1936

Professional Career:
Private practice, Van Buren, Missouri, 1936-1937
Adjuster, Maryland Casualty Company, Missouri, 1937-1942
U.S. Navy lieutenant senior grade, 1942-1945
Private practice, Poplar Bluff, Missouri, 1945-1970

Research Collections

 

Submit Questions About Judicial History