History of the Federal Judiciary


  Biographical Directory of Federal Judges
Brennan, Stephen W.
Born March 20, 1893, in Clinton, NY
Died April 9, 1968, in Utica, NY

Federal Judicial Service:
Judge, U.S. District Court, Northern District of New York
Nominated by Franklin D. Roosevelt on March 31, 1942, to a seat vacated by Frank Cooper. Confirmed by the Senate on April 28, 1942, and received commission on May 6, 1942. Served as chief judge, 1948-1963. Assumed senior status on May 1, 1963. Service terminated on April 9, 1968, due to death.

Education:
Albany Law School, LL.B., 1915

Professional Career:
Law clerk in private practice, New York, 1915-1916
U.S. Army captain, -1916
Private practice, New York
Attorney, New York State Tax Department

 

Submit Questions About Judicial History