History of the Federal Judiciary


  Biographical Directory of Federal Judges
von der Heydt, James Arnold
Born July 15, 1919, in Miles City, MT
Died December 1, 2013, in Anchorage, AK

Federal Judicial Service:
Judge, U.S. District Court, District of Alaska
Nominated by Lyndon B. Johnson on September 9, 1966, to a seat vacated by Walter H. Hodge. Confirmed by the Senate on October 20, 1966, and received commission on November 3, 1966. Served as chief judge, 1973-1984. Assumed senior status on July 15, 1984. Service terminated on December 1, 2013, due to death.

Education:
Albion College, B.A., 1942
Northwestern University School of Law, J.D., 1951

Professional Career:
Deputy U.S. marshal, District of Alaska Territory, 1945-1948
Commissioner, U.S. District Court, District of Alaska Territory, 1951
U.S. attorney for the District of Alaska Territory, 1951-1953
Private practice, Nome, Alaska Territory, 1953-1959
Territorial representative, Alaska Territory, 1957-1959
Presiding judge, Alaska Superior Court, 1959-1966

 

Submit Questions About Judicial History