History of the Federal Judiciary


  Biographical Directory of Federal Judges
Vinson, Clyde Roger
Born 1940 in Cadiz, KY

Federal Judicial Service:
Judge, U.S. District Court, Northern District of Florida
Nominated by Ronald Reagan on September 9, 1983, to a seat vacated by Lynn C. Higby. Confirmed by the Senate on October 4, 1983, and received commission on October 5, 1983. Served as chief judge, 1997-2004. Assumed senior status on March 31, 2005.

Education:
U.S. Naval Academy, B.S., 1962
Vanderbilt University Law School, J.D., 1971

Professional Career:
U.S. Navy lieutenant, 1962-1968
Private practice, Pensacola, Florida, 1971-1983

 

Submit Questions About Judicial History