History of the Federal Judiciary

  Biographical Directory of Federal Judges
Vietor, Harold Duane
Born December 29, 1931, in Parkersburg, IA
Died July 23, 2016, in Tucson, AZ

Federal Judicial Service:
Judge, U.S. District Court, Southern District of Iowa
Nominated by Jimmy Carter on March 15, 1979, to a new seat authorized by 92 Stat. 1629. Confirmed by the Senate on May 10, 1979, and received commission on May 11, 1979. Served as chief judge, 1985-1992. Assumed senior status on December 29, 1996. Service terminated on July 23, 2016, due to death.

University of Iowa, B.A., 1955
University of Iowa College of Law, J.D., 1958

Professional Career:
U.S. Navy, 1952-1954
Law clerk, Hon. Martin Van Oosterhout, U.S. Court of Appeals for the Eighth Circuit, 1958-1959
Private practice, Cedar Rapids, Iowa, 1959-1965
Judge, Iowa District Court, Linn County, 1965-1979; chief judge, 1970-1979


Submit Questions About Judicial History