History of the Federal Judiciary


  Biographical Directory of Federal Judges
VanBebber, G[eorge] Thomas
Born October 21, 1931, in Troy, KS
Died May 26, 2005, in Prairie Village, KS

Federal Judicial Service:
Judge, U.S. District Court, District of Kansas
Nominated by George H.W. Bush on September 13, 1989, to a seat vacated by Richard D. Rogers. Confirmed by the Senate on November 21, 1989, and received commission on December 8, 1989. Served as chief judge, 1995-2000. Assumed senior status on December 31, 2000. Service terminated on May 26, 2005, due to death.

U.S. Magistrate, U.S. District Court, District of Kansas, 1982-1989

Education:
University of Kansas, B.A., 1953
University of Kansas School of Law, LL.B., 1955

Professional Career:
Private practice, Troy, Kansas, 1955-1959, 1961-1982
Assistant U.S. attorney, District of Kansas, 1959-1961
County attorney, Doniphan County, Kansas, 1963-1969
State representative, Kansas, 1973-1975

 

Submit Questions About Judicial History