History of the Federal Judiciary


  Biographical Directory of Federal Judges
Underwood, John Curtiss
Born March 14, 1809, in Litchfield, NY
Died December 7, 1873, in Washington, DC

Federal Judicial Service:
Judge, U.S. District Court, Eastern District of Virginia
Received a recess appointment from Abraham Lincoln on March 27, 1863, to a seat vacated by James D. Halyburton; nominated to the same position by Abraham Lincoln on January 5, 1864. Confirmed by the Senate on January 25, 1864, and received commission on January 25, 1864. Service terminated on June 11, 1864, due to reassignment.

Judge, U.S. District Court, District of Virginia
Reassigned on June 11, 1864, to a new seat authorized by 13 Stat. 124. Service terminated on February 3, 1871, due to reassignment.

Judge, U.S. District Court, Eastern District of Virginia
Reassigned on February 3, 1871, to a new seat authorized by 16 Stat. 403. Service terminated on December 7, 1873, due to death.

Education:
Read law
Hamilton College, 1832

Professional Career:
Private practice, Herkimer County, New York, -ca. 1839
Private practice, ca. 1839-1856
Secretary, Emigrant Aid and Homestead Society, 1856-1861
Fifth auditor, U.S. Department of the Treasury, 1861-1863

U.S. senator-elect from Virginia (not seated), 1865

Research Collections
Bibliography

 

Submit Questions About Judicial History