History of the Federal Judiciary


  Biographical Directory of Federal Judges
Underwood, Emory Marvin
Born December 11, 1877, in Douglas County, GA
Died August 28, 1960

Federal Judicial Service:
Judge, U.S. District Court, Northern District of Georgia
Nominated by Herbert Hoover on February 7, 1931, to a seat vacated by Samuel H. Sibley. Confirmed by the Senate on February 25, 1931, and received commission on March 2, 1931. Assumed senior status on March 5, 1948. Service terminated on August 28, 1960, due to death.

Education:
Vanderbilt University, B.A., 1900
Vanderbilt University Law School, LL.B., 1902

Professional Career:
Private practice, Atlanta, Georgia, 1903-1914, 1920-1931
Assistant attorney general, U.S. Department of Justice, 1914-1917
General counsel, Seaboard Air Line Company, 1917-1919
General solicitor, U.S. Railroad Administration, 1919-1920
Research Collections

 

Submit Questions About Judicial History