History of the Federal Judiciary


  Biographical Directory of Federal Judges
Tyler, Harold R. Jr.
Born May 14, 1922, in Utica, NY
Died May 25, 2005, in New York, NY

Federal Judicial Service:
Judge, U.S. District Court, Southern District of New York
Nominated by John F. Kennedy on May 17, 1962, to a new seat authorized by 75 Stat. 80. Confirmed by the Senate on August 1, 1962, and received commission on August 2, 1962. Service terminated on April 6, 1975, due to resignation.

Education:
Princeton University, A.B., 1943
Columbia Law School, LL.B., 1949

Professional Career:
U.S. Army captain, -1946, 1951-1952
Private practice, New York City, 1949-1951, 1955-1959, 1961, 1977-
Assistant U.S. attorney, Southern District of New York, 1953-1955
Assistant attorney general for civil rights, U.S. Department of Justice, 1960-1961
Deputy attorney general, U.S. Department of Justice, 1975-1977
Research Collections
Oral History
Portraits

 

Submit Questions About Judicial History