History of the Federal Judiciary


  Biographical Directory of Federal Judges
Thompson, Ralph Gordon
Born 1934 in Oklahoma City, OK

Federal Judicial Service:
Judge, U.S. District Court, Western District of Oklahoma
Nominated by Gerald Ford on September 24, 1975, to a seat vacated by Stephen S. Chandler, Jr.. Confirmed by the Senate on October 9, 1975, and received commission on October 14, 1975. 1986-1993. Assumed senior status on December 16, 1999. Service terminated on August 6, 2007, due to retirement.

Education:
University of Oklahoma, B.B.A., 1956
University of Oklahoma College of Law, J.D., 1961

Professional Career:
U.S. Air Force lieutenant, 1957-1960
U.S. Air Force Reserve colonel, 1961-1987
Private practice, Oklahoma City, Oklahoma, 1961-1975
State representative and assistant minority (Republican) leader, Oklahoma, 1966-1970

 

Submit Questions About Judicial History