History of the Federal Judiciary


  Biographical Directory of Federal Judges
Stotler, Alicemarie Huber
Born May 29, 1942, in Alhambra, CA
Died June 9, 2014, in Yorba Linda, CA

Federal Judicial Service:
Judge, U.S. District Court, Central District of California
Nominated by Ronald Reagan on April 4, 1984, to a seat vacated by Robert J. Kelleher. Confirmed by the Senate on May 1, 1984, and received commission on May 3, 1984. 2005-2009. Assumed senior status on January 5, 2009. Service terminated on June 9, 2014, due to death.

Education:
University of Southern California, B.A., 1964
University of Southern California Gould School of Law, J.D., 1967

Professional Career:
Deputy district attorney, Orange County, California, 1967-1973
Private practice, Tustin, California, 1973-1976
Judge, Harbor Judicial District [California] Municipal Court, 1976-1978
Justice pro tem, California Court of Appeal, Fourth District, 1977
Judge, Superior Court of California, County of Orange, 1978-1983
Private practice, Newport Beach, California, 1983-1984

 

Submit Questions About Judicial History