History of the Federal Judiciary


  Biographical Directory of Federal Judges
Steckler, William Elwood
Born October 18, 1913, in Mount Vernon, IN
Died March 8, 1995

Federal Judicial Service:
Judge, U.S. District Court, Southern District of Indiana
Nominated by Harry S Truman on February 14, 1950, to a seat vacated by Robert C. Baltzell. Confirmed by the Senate on April 4, 1950, and received commission on April 7, 1950. Served as chief judge, 1954-1982. Assumed senior status on December 31, 1986. Service terminated on March 8, 1995, due to death.

Education:
Indiana University School of Law -- Bloomington (now Maurer School of Law), LL.B., 1936
Indiana University School of Law -- Bloomington (now Maurer School of Law), J.D., 1937

Professional Career:
Private practice, Indianapolis, Indiana, 1937-1950
U.S. Naval Reserve, 1943
Member, Marion County [Indiana] Election Board, 1946-1947
Member, Indiana State Election Board, 1947-1948
Public counselor, Indiana, 1949-1950
Adjunct faculty, Indiana University School of Law, 1975-1979
Oral History

 

Submit Questions About Judicial History