History of the Federal Judiciary


  Biographical Directory of Federal Judges
Stafford, Wendell Phillips
Born May 1, 1861, in Barre, VT
Died April 21, 1953

Federal Judicial Service:
Associate Justice, U.S. District Court for the District of Columbia [Supreme Court of the District of Columbia]
Received a recess appointment from Theodore Roosevelt on June 1, 1904, to a seat vacated by Jeter C. Pritchard; nominated to the same position by Theodore Roosevelt on December 6, 1904. Confirmed by the Senate on December 13, 1904, and received commission on December 13, 1904. Service terminated on May 4, 1931, due to retirement.

Education:
Boston University School of Law, LL.B., 1883

Professional Career:
Private practice, St. Johnsbury, Vermont
State representative, Vermont, 1892
Reporter of decisions, Vermont Supreme Court, 1896-1900
Judge, Vermont Supreme Court, 1900-1904
Professor, George Washington University, 1908-
Bibliography

 

Submit Questions About Judicial History