History of the Federal Judiciary


  Biographical Directory of Federal Judges
Bowen, John Clyde
Born May 12, 1888, in Newbern, TN
Died April 27, 1978

Federal Judicial Service:
Judge, U.S. District Court, Western District of Washington
Nominated by Franklin D. Roosevelt on February 22, 1934, to a seat vacated by Jeremiah Neterer. Confirmed by the Senate on February 28, 1934, and received commission on March 20, 1934. Served as chief judge, 1948-1959. Assumed senior status on June 5, 1961. Service terminated on April 27, 1978, due to death.

Education:
University of Tennessee, B.A., 1913
Harvard Law School, LL.B., 1916

Professional Career:
U.S. Army lieutenant, F.A.R.C., 1917-1918
Private practice, Seattle, Washington, 1919-
State senator, Washington, 1931
Legal advisor, Gov. Clarence D. Martin, Washington, 1933
Collector, Internal Revenue Service, U.S. Department of the Treasury, Washington and Alaska, 1933-1934

 

Submit Questions About Judicial History