History of the Federal Judiciary


  Biographical Directory of Federal Judges
Smith, Fern M.
Born 1933 in San Francisco, CA

Federal Judicial Service:
Judge, U.S. District Court, Northern District of California
Nominated by Ronald Reagan on May 9, 1988, to a seat vacated by Samuel Conti. Confirmed by the Senate on July 26, 1988, and received commission on July 27, 1988. Assumed senior status on May 15, 2003. Service terminated on June 30, 2005, due to retirement.

Education:
Foothill Community College, A.A., 1970
Stanford University, B.A., 1972
Stanford Law School, J.D., 1975

Professional Career:
Private practice, San Francisco, California, 1975-1986
Judge, Superior Court of California, County of San Francisco, 1986-1988
Director, Federal Judical Center, 1999-2003
Oral History

 

Submit Questions About Judicial History