History of the Federal Judiciary


  Biographical Directory of Federal Judges
Sifton, Charles Proctor
Born March 18, 1935, in New York, NY
Died November 9, 2009, in Brooklyn, NY

Federal Judicial Service:
Judge, U.S. District Court, Eastern District of New York
Nominated by Jimmy Carter on August 16, 1977, to a seat vacated by John F. Dooling, Jr.. Confirmed by the Senate on October 12, 1977, and received commission on October 12, 1977. Served as chief judge, 1995-2000. Assumed senior status on March 18, 2000. Service terminated on November 9, 2009, due to death.

Education:
Harvard College, B.A., 1957
Columbia Law School, LL.B., 1961

Professional Career:
Fulbright Scholar, Georg August University, Gottingen, Germany, 1957-1958
Private practice, New York City, 1961-1962, 1964-1966, 1969-1977
Staff counsel, U.S. Senate Committee on Foreign Relations, 1962-1964
Assistant U.S. attorney, Southern District of New York, 1966-1969; chief appellate attorney, 1968-1969
Portraits

 

Submit Questions About Judicial History