History of the Federal Judiciary


  Biographical Directory of Federal Judges
Shapiro, Norma Levy
Born July 27, 1928, in Philadelphia, PA
Died July 22, 2016, in Wynnewood, PA

Federal Judicial Service:
Judge, U.S. District Court, Eastern District of Pennsylvania
Nominated by Jimmy Carter on August 1, 1978, to a seat vacated by James H. Gorbey. Confirmed by the Senate on August 11, 1978, and received commission on August 11, 1978. Assumed senior status on December 31, 1998. Service terminated on July 22, 2016, due to death.

Education:
University of Michigan, B.A., 1948
University of Pennsylvania Law School, J.D., 1951

Professional Career:
Law clerk, Hon. Horace Stern, Supreme Court of Pennsylvania, 1951-1952
Gowen fellow in criminal law, University of Pennsylvania, 1954-1955
Private practice, Philadelphia, Pennsylvania, 1956-1978
Instructor and lecturer, University of Pennsylvania Law School, 1951-1952, 1955-1956, 1971
Oral History

 

Submit Questions About Judicial History