History of the Federal Judiciary


  Biographical Directory of Federal Judges
Schweinhaut, Henry Albert
Born February 9, 1902, in Washington, DC
Died June 22, 1970

Federal Judicial Service:
Judge, U.S. District Court for the District of Columbia
Nominated by Franklin D. Roosevelt on November 21, 1944, to a seat vacated by Oscar R. Luhring. Confirmed by the Senate on December 13, 1944, and received commission on December 19, 1944. Assumed senior status due to certified disability on November 16, 1956. Service terminated on June 22, 1970, due to death.

Education:
National University School of Law (now George Washington University Law School), LL.B., 1924

Professional Career:
Private practice, Washington, D.C., 1924-1934
Lecturer on evidence and agency, Washington College of Law, 1932-1939
Assistant U.S. attorney, District of Columbia, 1934-1936
Special assistant to the Attorney General of the United States, 1936-1945
Lecturer on evidence, Columbus School of Law, Catholic University of America, 1944-1948
Research Collections

 

Submit Questions About Judicial History