History of the Federal Judiciary


  Biographical Directory of Federal Judges
Savage, Royce H.
Born March 31, 1904, in Blanco, OK
Died December 27, 1993, in Tulsa, OK

Federal Judicial Service:
Judge, U.S. District Court, Northern District of Oklahoma
Nominated by Franklin D. Roosevelt on September 24, 1940, to a seat vacated by Franklin E. Kennamer. Confirmed by the Senate on September 27, 1940, and received commission on October 1, 1940. Served as chief judge, 1949-1961. Service terminated on October 31, 1961, due to resignation.

Education:
University of Oklahoma, A.B., 1925
University of Oklahoma College of Law, LL.B., 1927

Professional Career:
Private practice, Tulsa, Oklahoma, 1929-1938, 1969-
Private practice, Oklahoma City, Oklahoma, 1938-1940
General counsel, Gulf Oil Corporation, 1961-1969
Bibliography

 

Submit Questions About Judicial History