History of the Federal Judiciary


  Biographical Directory of Federal Judges
Sabin, Chauncey Brewer
Born August 6, 1824, in Oneonta, NY
Died March 30, 1890, in Galveston, TX

Federal Judicial Service:
Judge, U.S. District Court, Eastern District of Texas
Nominated by Chester A. Arthur on March 25, 1884, to a seat vacated by Amos Morrill. Confirmed by the Senate on April 5, 1884, and received commission on April 5, 1884. Service terminated on March 30, 1890, due to death.

Education:
Read law, 1846

Professional Career:
Private practice, Albany, New York, 1846-1847
Private practice, Houston, Texas, 1847-1861, 1865-1866
Private practice, New York City, 1863-1865
Private practice, Washington, D.C., 1866-1867, 1868-1870
Judge, Texas District Court, Third Judicial District, 1867-1868
Judge, Texas District Court, Eighteenth Judicial District, 1871
City attorney, Galveston, Texas, 1872-1873
State representative, Texas, 1873
Postmaster, Galveston, Texas, 1874-1882
Private practice, Galveston, Texas, 1882-1884

 

Submit Questions About Judicial History