History of the Federal Judiciary


  Biographical Directory of Federal Judges
Roth, Jane Richards
Born 1935 in Philadelphia, PA

Federal Judicial Service:
Judge, U.S. District Court, District of Delaware
Nominated by Ronald Reagan on October 16, 1985, to a seat vacated by Walter King Stapleton. Confirmed by the Senate on November 1, 1985, and received commission on November 4, 1985. Service terminated on July 22, 1991, due to appointment to another judicial position.

Judge, U.S. Court of Appeals for the Third Circuit
Nominated by George H.W. Bush on May 16, 1991, to a seat vacated by Collins Jacques Seitz. Confirmed by the Senate on June 27, 1991, and received commission on July 2, 1991. Assumed senior status on May 31, 2006.

Education:
Smith College, B.A., 1956
Harvard Law School, LL.B., 1965

Professional Career:
Typist and administrative assistant, Foreign Service, U.S. Department of State, 1956-1962; Tehran, Iran, 1957-1959; Salisbury, Rhodesia, 1960; Brazzaville, Republic of Congo, 1960-1962
Private practice, Wilmington, Delaware, 1965-1985


 

Submit Questions About Judicial History