History of the Federal Judiciary


  Biographical Directory of Federal Judges
Roettger, Norman Charles Jr.
Born November 3, 1930, in Lucasville, OH
Died July 26, 2003, in Fort Lauderdale, FL

Federal Judicial Service:
Judge, U.S. District Court, Southern District of Florida
Nominated by Richard M. Nixon on April 13, 1972, to a seat vacated by Ted Cabot. Confirmed by the Senate on May 31, 1972, and received commission on June 2, 1972. Served as chief judge, 1991-1997. Assumed senior status on June 17, 1997. Service terminated on July 26, 2003, due to death.

Education:
Ohio State University, B.A., 1952
Washington and Lee University School of Law, LL.B., 1958

Professional Career:
U.S. Navy lieutenant junior grade, 1952-1955
U.S. Naval Reserve captain
Private practice, Cincinnati, Ohio, 1958-1959
Private practice, Ft. Lauderdale, Florida, 1959-1969, 1971-1972
Acting general counsel and deputy general counsel, U.S. Department of Housing and Urban Development, 1969-1971

 

Submit Questions About Judicial History