History of the Federal Judiciary


  Biographical Directory of Federal Judges
Robinson, Spottswood William III
Born July 26, 1916, in Richmond, VA
Died October 11, 1998, in Richmond, VA

Federal Judicial Service:
Judge, U.S. District Court for the District of Columbia
Received a recess appointment from Lyndon B. Johnson on January 6, 1964, to a seat vacated by James W. Morris; nominated to the same position by Lyndon B. Johnson on February 3, 1964. Confirmed by the Senate on July 1, 1964, and received commission on July 2, 1964. Service terminated on November 8, 1966, due to appointment to another judicial position.

Judge, U.S. Court of Appeals for the District of Columbia Circuit
Nominated by Lyndon B. Johnson on October 6, 1966, to a seat vacated by George T. Washington. Confirmed by the Senate on October 20, 1966, and received commission on November 3, 1966. Served as chief judge, 1981-1986. Assumed senior status on September 1, 1989. Service terminated on October 11, 1998, due to death.

Education:
Howard University School of Law, LL.B., 1939

Professional Career:
Faculty, Howard University School of Law, 1939-1948, 1960-1963; dean, 1960-1963
Private practice, Richmond, Virginia, 1943-1960
Counsel and representative, Legal Defense and Educational Fund, Virginia NAACP, 1948-1950
Southeast regional counsel, NAACP, 1951-1960
Member, U.S. Commission on Civil Rights, 1961-1963

Nominated to U.S. District Court for the District of Columbia, October 1, 1963; no Senate vote
Research Collections

 

Submit Questions About Judicial History