History of the Federal Judiciary


  Biographical Directory of Federal Judges
Robinson, Aubrey Eugene Jr.
Born March 30, 1922, in Madison, NJ
Died February 27, 2000, in Washington, DC

Federal Judicial Service:
Judge, U.S. District Court for the District of Columbia
Nominated by Lyndon B. Johnson on October 6, 1966, to a seat vacated by Matthew F. McGuire. Confirmed by the Senate on October 20, 1966, and received commission on November 3, 1966. Served as chief judge, 1982-1992. Assumed senior status on March 1, 1992. Service terminated on February 27, 2000, due to death.

Education:
Cornell University, B.A., 1943
Cornell Law School, LL.B., 1947

Professional Career:
U.S. Army, 1943-1946
Private practice, Washington, D.C., 1948-1965
Associate judge, Juvenile Court of the District of Columbia, 1965-1966
Adjunct professor, American University, 1975-1983

Oral History

 

Submit Questions About Judicial History