History of the Federal Judiciary


  Biographical Directory of Federal Judges
Roberts, Owen Josephus
Born May 2, 1875, in Philadelphia, PA
Died May 17, 1955, in West Vincent Township, PA

Federal Judicial Service:
Associate Justice, Supreme Court of the United States
Nominated by Herbert Hoover on May 9, 1930, to a seat vacated by Edward Terry Sanford. Confirmed by the Senate on May 20, 1930, and received commission on May 20, 1930. Service terminated on July 31, 1945, due to resignation.

Allotment as Circuit Justice:
Third Circuit, June 2, 1930-July 31, 1945

Education:
University of Pennsylvania, A.B., 1895
University of Pennsylvania Law School, J.D., 1898

Professional Career:
Private practice, 1898-1903
Professor, University of Pennsylvania Law School, 1898-1919
First assistant district attorney, Philadelphia County, Pennsylvania, 1903-1906
Private practice, Philadelphia, Pennsylvania, 1906-1930
Special deputy attorney general for the Eastern District of Pennsylvania, U.S. Department of Justice, 1918
Special U.S. attorney to investigate Teapot Dome Scandals, U.S. Department of Justice, 1924
Research Collections

 

Submit Questions About Judicial History