History of the Federal Judiciary


  Biographical Directory of Federal Judges
Rippey, Harlan Watson
Born September 8, 1874, in Griegsville, NY
Died March 11, 1946

Federal Judicial Service:
Judge, U.S. District Court, Western District of New York
Nominated by Franklin D. Roosevelt on June 9, 1934, to a seat vacated by Simon L. Adler. Confirmed by the Senate on June 14, 1934, and received commission on June 18, 1934. Service terminated on December 31, 1936, due to resignation.

Education:
University of Rochester, A.B., 1898
University of Rochester, A.M., 1899

Professional Career:
Private practice, Rochester, New York, 1901-1913
Tax appraiser, State of New York, 1913-1915
Inheritance tax attorney, Tax Commission of New York, 1922-1927
Justice, Supreme Court of the State of New York, 1927-1928
Liquidation attorney, New York State Superintendent of Banks and U.S. Comptroller, 1930-1934
Associate judge, New York State Court of Appeals, 1937-1946

Portraits

 

Submit Questions About Judicial History