History of the Federal Judiciary


  Biographical Directory of Federal Judges
Ringo, Daniel
Born October 27, 1803, in Cross Plains, KY
Died September 3, 1873, in Little Rock, AR

Federal Judicial Service:
Judge, U.S. District Court, District of Arkansas
Received a recess appointment from Zachary Taylor on November 5, 1849, to a seat vacated by Benjamin Johnson; nominated to the same position by Zachary Taylor on December 21, 1849. Confirmed by the Senate on June 10, 1850, and received commission on June 10, 1850. Service terminated on March 3, 1851, due to reassignment.

Judge, U.S. District Court, Western District of Arkansas
Reassigned on March 3, 1851, to a new seat authorized by 9 Stat. 594. Service terminated on May 6, 1861, due to resignation.

Judge, U.S. District Court, Eastern District of Arkansas
Reassigned on March 3, 1851, to a new seat authorized by 9 Stat. 594. Service terminated on May 6, 1861, due to resignation.

Education:
Read law, 1830

Professional Career:
Private practice, Little Rock, Arkansas Territory, 1830-1836
Chief justice, Arkansas Supreme Court, 1836-1844
Judge, Confederate District Court, Districts of Arkansas, 1862-1863
Private practice, Little Rock, Arkansas, 1865-1873

 

Submit Questions About Judicial History