History of the Federal Judiciary


  Biographical Directory of Federal Judges
Rifkind, Simon Hirsch
Born June 5, 1901, in Meretz, Russia
Died November 14, 1995, in New York, NY

Federal Judicial Service:
Judge, U.S. District Court, Southern District of New York
Nominated by Franklin D. Roosevelt on April 25, 1941, to a seat vacated by Robert P. Patterson, Sr.. Confirmed by the Senate on June 3, 1941, and received commission on June 6, 1941. Service terminated on May 24, 1950, due to resignation.

Education:
City College of New York, B.S., 1922
Columbia Law School, LL.B., 1925

Professional Career:
Private practice, New York City, 1926-1930, 1933-1941, 1950-1995
Administrative assistant, U.S. Sen. Robert F. Wagner, New York, 1927-1933
Research Collections
Bibliography
Portraits

 

Submit Questions About Judicial History