History of the Federal Judiciary


  Biographical Directory of Federal Judges
Ramsey, Norman Park
Born September 1, 1922, in Fairchance, PA
Died June 15, 1993, in Baltimore, MD

Federal Judicial Service:
Judge, U.S. District Court, District of Maryland
Nominated by Jimmy Carter on July 25, 1980, to a seat vacated by Charles Stanley Blair. Confirmed by the Senate on September 29, 1980, and received commission on September 30, 1980. Assumed senior status on November 1, 1991. Service terminated on September 30, 1992, due to retirement.

Education:
University of Maryland School of Law, LL.B., 1947

Professional Career:
U.S. Marine Corps first lieutenant, 1943-1946
Law clerk, Hon. W.C. Chesnut, U.S. District Court, District of Maryland, 1946-1947
Assistant U.S. attorney, District of Maryland, 1947-1950
Private practice, Baltimore, Maryland, 1950-1955, 1957-1980, 1993
Deputy attorney general, State of Maryland, 1955-1957

 

Submit Questions About Judicial History