History of the Federal Judiciary


  Biographical Directory of Federal Judges
Rafeedie, Edward
Born January 6, 1929, in Orange, NJ
Died March 25, 2008, in Malibu, CA

Federal Judicial Service:
Judge, U.S. District Court, Central District of California
Nominated by Ronald Reagan on August 24, 1982, to a seat vacated by David W. Williams. Confirmed by the Senate on September 22, 1982, and received commission on September 24, 1982. Assumed senior status on January 6, 1996. Service terminated on March 25, 2008, due to death.

Education:
University of Southern California, B.S., 1956
University of Southern California Law School, J.D., 1959

Professional Career:
U.S. Army, 1950-1952
Private practice, Santa Monica, California, 1959-1969
Judge, Santa Monica [California] Municipal Court, 1969-1971
Judge, Superior Court of California, County of Los Angeles, 1971-1982

 

Submit Questions About Judicial History