History of the Federal Judiciary


  Biographical Directory of Federal Judges
Porter, Robert William
Born August 13, 1926, in Monmouth, IL
Died November 6, 1991, in Dallas, TX

Federal Judicial Service:
Judge, U.S. District Court, Northern District of Texas
Nominated by Richard M. Nixon on April 22, 1974, to a seat vacated by Leo Brewster. Confirmed by the Senate on June 13, 1974, and received commission on June 20, 1974. Served as chief judge, 1986-1989. Assumed senior status due to certified disability on January 17, 1990. Service terminated on November 6, 1991, due to death.

Education:
Monmouth College, A.B., 1949
University of Michigan Law School, J.D., 1952

Professional Career:
U.S. Navy, 1944-1946
Home office counsel, Reserve Life Insurance Company, Dallas, Texas, 1952-1954
Private practice, Dallas, Texas, 1954-1974
Councilman, Richardson, Texas, 1961-1966
Mayor, Richardson, Texas, 1966-1967; mayor pro tem, 1966
Special counsel, Dallas County, Texas, 1972-1974

 

Submit Questions About Judicial History