History of the Federal Judiciary

  Biographical Directory of Federal Judges
Porter, Donald James
Born March 24, 1921, in Madison, SD
Died February 17, 2003

Federal Judicial Service:
Judge, U.S. District Court, District of South Dakota
Nominated by Jimmy Carter on March 15, 1979, to a new seat authorized by 92 Stat. 1629. Confirmed by the Senate on May 10, 1979, and received commission on May 11, 1979. Served as chief judge, 1985-1991. Assumed senior status on March 16, 1992. Service terminated on February 17, 2003, due to death.

University of South Dakota, B.S., 1942
University of South Dakota School of Law, LL.B., 1943

Professional Career:
U.S. Army, 1943-1946
Staff attorney, Office of Temporary Controls, 1946-1947; Sioux Falls, South Dakota, 1946; St. Paul, Minnesota, 1947
Private practice, Chamberlain, South Dakota, 1947-1959
State's attorney, Brule County, South Dakota, 1948-1952, 1957-1959
State representative, South Dakota, 1955-1957
Private practice, Pierre, South Dakota, 1959-1977
Associate justice, South Dakota Supreme Court, 1977-1979


Submit Questions About Judicial History