History of the Federal Judiciary


  Biographical Directory of Federal Judges
Port, Edmund
Born February 6, 1906, in Syracuse, NY
Died March 2, 1986, in New Smyrna Beach, FL

Federal Judicial Service:
Judge, U.S. District Court, Northern District of New York
Nominated by Lyndon B. Johnson on April 30, 1964, to a seat vacated by Stephen W. Brennan. Confirmed by the Senate on July 1, 1964, and received commission on July 2, 1964. Assumed senior status on February 7, 1976. Service terminated on March 2, 1986, due to death.

Education:
Syracuse University College of Law, LL.B., 1929

Professional Career:
Private practice, Syracuse, New York, 1929-1932, 1934-1953
Hospitalized and convalescing due to tuberculosis, 1932-1934
Attorney and district compensation officer, Works Progress Administration and Civilian Conservation Corps, Syracuse, New York, 1935-1938
Rent attorney, U.S. Office of Price Administration, Syracuse, New York, 1942-1943
Assistant U.S. attorney, Northern District of New York, 1943-1951
U.S. attorney for the Northern District of New York, 1951-1953
Private practice, Auburn, New York, 1953-1964

Portraits

 

Submit Questions About Judicial History