History of the Federal Judiciary


  Biographical Directory of Federal Judges
Pointer, Sam Clyde Jr.
Born November 15, 1934, in Birmingham, AL
Died March 15, 2008

Federal Judicial Service:
Judge, U.S. District Court, Northern District of Alabama
Nominated by Richard M. Nixon on September 22, 1970, to a new seat authorized by 84 Stat. 294. Confirmed by the Senate on October 8, 1970, and received commission on October 14, 1970. Served as chief judge, 1982-1999. Assumed senior status on November 19, 1999. Service terminated on April 3, 2000, due to retirement.

Education:
Vanderbilt University, A.B., 1955
University of Alabama School of Law, J.D., 1957
New York University School of Law, LL.M., 1958

Professional Career:
U.S. Army, 1957
U.S. Army Reserve, 1957-1970
Private practice, Birmingham, Alabama, 1958-1970

 

Submit Questions About Judicial History