History of the Federal Judiciary


  Biographical Directory of Federal Judges
Pine, David Andrew
Born September 22, 1891, in Washington, DC
Died June 11, 1970

Federal Judicial Service:
Judge, U.S. District Court for the District of Columbia
Nominated by Franklin D. Roosevelt on March 15, 1940, to a seat vacated by Joseph W. Cox. Confirmed by the Senate on March 20, 1940, and received commission on March 29, 1940. Served as chief judge, 1959-1961. Assumed senior status on April 2, 1965. Service terminated on June 11, 1970, due to death.

Education:
Georgetown College Law School (now Georgetown University Law Center), LL.B., 1913

Professional Career:
U.S. Department of Justice, 1914-1917, 1919-1921; confidential clerk, Attorney General James McReynolds, 1914-1916; law clerk and assistant attorney, 1916-1917; assistant attorney, 1919;
   special assistant to attorney general in western states, 1919-1921
U.S. Army, 1917-1919
Private practice, Washington, D.C., 1921-1934
Chief assistant U.S. attorney, District of Columbia, 1934-1937
U.S. attorney for the District of Columbia, 1938-1940

 

Submit Questions About Judicial History