History of the Federal Judiciary


  Biographical Directory of Federal Judges
Pierce, Lawrence Warren
Born 1924 in Philadelphia, PA

Federal Judicial Service:
Judge, U.S. District Court, Southern District of New York
Nominated by Richard M. Nixon on April 26, 1971, to a seat vacated by William B. Herlands. Confirmed by the Senate on May 20, 1971, and received commission on May 20, 1971. Service terminated on November 30, 1981, due to appointment to another judicial position.

Judge, U.S. Court of Appeals for the Second Circuit
Nominated by Ronald Reagan on September 8, 1981, to a seat vacated by Murray Irwin Gurfein. Confirmed by the Senate on November 18, 1981, and received commission on November 18, 1981. Assumed senior status on January 1, 1990. Service terminated on March 31, 1995, due to retirement.

Education:
St. Joseph`s College (now St. Joseph`s University), B.S., 1948
Fordham University School of Law, LL.B., 1951

Professional Career:
U.S. Army, 1943-1946
Staff attorney, Legal Aid Society, New York City, 1951-1953
Assistant district attorney, Kings County, New York, 1954-1961
Deputy commissioner of police, New York City, 1961-1963
Director, New York State Division for Youth, 1963-1966
Chairman, New York State Narcotic Addiction Control Commission, 1966-1970
Visiting professor, Graduate School of Criminal Justice, State University of New York at Albany, 1970-1971

 

Submit Questions About Judicial History