History of the Federal Judiciary


  Biographical Directory of Federal Judges
Perry, Joseph Samuel
Born November 30, 1896, in Carbon Hill, AL
Died February 18, 1984

Federal Judicial Service:
Judge, U.S. District Court, Northern District of Illinois
Nominated by Harry S Truman on July 13, 1951, to a seat vacated by Elwyn R. Shaw. Confirmed by the Senate on August 21, 1951, and received commission on August 22, 1951. Assumed senior status on November 29, 1971. Service terminated on February 18, 1984, due to death.

Education:
University of Alabama, A.B., 1923
University of Chicago School of Social Service Administration, M.A., 1925
University of Chicago Law School, J.D., 1927

Professional Career:
U.S. Navy, 1918-1919
Private practice, Chicago, Illinois, 1928-1933
Master in chancery, Illinois Circuit Court, Sixteenth Judicial Circuit, 1933-1937
Private practice, Wheaton, Illinois, 1933-1937, 1943-1951
State senator from Forty-First District, Illinois, 1937-1943
Illinois Militia, 1942-1944
Public administrator, DuPage County, Illinois, 1949-1951

 

Submit Questions About Judicial History