History of the Federal Judiciary


  Biographical Directory of Federal Judges
Paul, John Jr.
Born December 9, 1883, in Harrisonburg, VA
Died February 13, 1964, in Ottobine, VA

Federal Judicial Service:
Judge, U.S. District Court, Western District of Virginia
Nominated by Herbert Hoover on December 15, 1931, to a seat vacated by Henry C. McDowell. Confirmed by the Senate on January 11, 1932, and received commission on January 14, 1932. Served as chief judge, 1948-1958. Assumed senior status on August 1, 1958. Service terminated on February 13, 1964, due to death.

Education:
Virginia Military Institute, B.A., 1903
University of Virginia School of Law, LL.B., 1906

Professional Career:
Private practice, Harrisonburg, Virginia, 1907-1917, 1924-1929
State senator, Virginia, 1911-1915, 1919-1922
Candidate for U.S. House of Representatives from Virginia, 1916, 1918
U.S. Army, 1917-1919
City attorney, Harrisonburg, Virginia, 1919-1923
U.S. representative from Virginia, 1922-1923
Special assistant to the Attorney General of the United States, 1923-1924
U.S. attorney for the Western District of Virginia, 1929-1932
Research Collections

 

Submit Questions About Judicial History