History of the Federal Judiciary


  Biographical Directory of Federal Judges
Palmieri, Edmund Louis
Born May 14, 1907, in New York, NY
Died June 15, 1989, in New York, NY

Federal Judicial Service:
Judge, U.S. District Court, Southern District of New York
Nominated by Dwight D. Eisenhower on April 6, 1954, to a new seat authorized by 68 Stat. 8. Confirmed by the Senate on May 11, 1954, and received commission on May 12, 1954. Assumed senior status on June 30, 1972. Service terminated on June 15, 1989, due to death.

Education:
Columbia College, A.B., 1926
Columbia Law School, LL.B., 1929

Professional Career:
Law secretary, Hon. Charles Evans Hughes, Permanent Court of International Justice, The Hague, 1929
Private practice, New York City, 1929-1931, 1945-1954
Assistant U.S. attorney, Southern District of New York, 1931-1934
Assistant corporation counsel, New York City, 1934-1937
Law secretary, Mayor Fiorello LaGuardia, New York City, 1937-1940
Magistrate, New York City, 1940-1943
U.S. Army, 1943-1945
Portraits

 

Submit Questions About Judicial History