History of the Federal Judiciary

  Biographical Directory of Federal Judges
Owen, Richard
Born December 11, 1922, in New York, NY
Died November 20, 2015, in New York, NY

Federal Judicial Service:
Judge, U.S. District Court, Southern District of New York
Nominated by Richard M. Nixon on November 15, 1973, to a seat vacated by Edward C. McLean. Confirmed by the Senate on December 13, 1973, and received commission on December 19, 1973. Assumed senior status on September 30, 1989. Service terminated on November 20, 2015, due to death.

Dartmouth College, A.B., 1945
Harvard Law School, LL.B., 1950

Professional Career:
U.S. Army, Air Corps, 1942-1945
Private practice, New York City, 1950-1953, 1958-1974
Assistant professor, New York Law School, 1951-1953
Assistant U.S. attorney, Southern District of New York, 1953-1955
Special assistant attorney general, U.S. Department of Justice, 1954
Senior trial attorney, Antitrust Division, U.S. Department of Justice, 1955-1958
Associate counsel, New York State Commission on Alcoholic Beverage Laws, 1963-1964


Submit Questions About Judicial History