History of the Federal Judiciary


  Biographical Directory of Federal Judges
Black, Lloyd Llewellyn
Born March 15, 1889, in Leavenworth, KS
Died August 23, 1950

Federal Judicial Service:
Judge, U.S. District Court, Western District of Washington
Nominated by Franklin D. Roosevelt on August 2, 1939, to a new seat authorized by 52 Stat. 584. Confirmed by the Senate on August 4, 1939, and received commission on August 11, 1939. Service terminated on August 23, 1950, due to death.

Judge, U.S. District Court, Eastern District of Washington
Assigned on January 20, 1940, to a new seat authorized by 54 Stat. 16. Service terminated on August 23, 1950, due to death.

Education:
University of Washington, A.B., 1910
University of Washington School of Law, LL.B., 1912

Professional Career:
Private practice, Everett, Washington, 1913-1932
U.S. Army, 1918
Prosecutor, Snohomish County, Washington, 1917-1919
U.S. Army attorney, Port of Everett, Washington, 1923-1936
Special counsel, Everett, Washington, 1916, 1920-1922
Judge, Superior Court of the State of Washington, Snohomish and Island Counties, 1936-1939

 

Submit Questions About Judicial History