History of the Federal Judiciary


  Biographical Directory of Federal Judges
Orrick, William Horsley Jr.
Born October 10, 1915, in San Francisco, CA
Died August 14, 2003, in San Francisco, CA

Federal Judicial Service:
Judge, U.S. District Court, Northern District of California
Nominated by Richard M. Nixon on May 31, 1974, to a seat vacated by William T. Sweigert. Confirmed by the Senate on June 21, 1974, and received commission on July 8, 1974. Assumed senior status on October 31, 1985. Service terminated on August 14, 2003, due to death.

Education:
Yale University, B.A., 1937
University of California, Berkeley, Boalt Hall School of Jurisprudence, LL.B., 1941

Professional Career:
Private practice, San Francisco, California, 1941-1942, 1946-1961, 1965-1974
U.S. Army, 1942-1946
Assistant attorney general, U.S. Department of Justice, 1961-1962, 1963-1965; Civil Division, 1961-1962; Antitrust Division, 1963-1965
Deputy undersecretary for administration, U.S. Department of State, 1962-1963
Research Collections
Oral History

 

Submit Questions About Judicial History