History of the Federal Judiciary


  Biographical Directory of Federal Judges
O`Connor, James Francis Thaddeus
Born November 10, 1886, in Grand Forks, ND
Died September 28, 1949, in Los Angeles, CA

Federal Judicial Service:
Judge, U.S. District Court, Southern District of California
Nominated by Franklin D. Roosevelt on August 28, 1940, to a seat vacated by William P. James. Confirmed by the Senate on September 19, 1940, and received commission on September 27, 1940. Service terminated on September 28, 1949, due to death.

Education:
University of North Dakota, A.B., 1907
University of North Dakota School of Law, LL.B., 1908
Yale Law School, LL.B., 1909
Yale University, M.A., 1910

Professional Career:
Instructor of rhetoric, Yale University, 1909-1912
Private practice, Grand Forks, North Dakota, 1912-1925
Private practice, Los Angeles, California, 1925-1933
Comptroller of the currency, U.S. Department of the Treasury, 1933-1938

Research Collections

 

Submit Questions About Judicial History