History of the Federal Judiciary


  Biographical Directory of Federal Judges
O`Brien, Donald Eugene
Born 1923 in Marcus, IA

Federal Judicial Service:
Judge, U.S. District Court, Southern District of Iowa
Nominated by Jimmy Carter on September 27, 1978, to a seat vacated by William C. Hanson. Confirmed by the Senate on October 4, 1978, and received commission on October 5, 1978. Service terminated on December 1, 1990, due to reassignment.

Judge, U.S. District Court, Northern District of Iowa
Nominated by Jimmy Carter on September 27, 1978, to a seat vacated by William C. Hanson. Confirmed by the Senate on October 4, 1978, and received commission on October 5, 1978. Served as chief judge, 1985-1992. Assumed senior status on December 30, 1992.

Education:
Creighton University School of Law, LL.B., 1948

Professional Career:
U.S. Army lieutenant, Air Corps, 1942-1945
Private practice, Sioux City, Iowa, 1948-1949, 1967-1978
Assistant city attorney, Sioux City, Iowa, 1949-1953
County attorney, Woodbury County, Iowa, 1955-1958
Judge, Sioux City [Iowa] Municipal Court, 1959-1960
U.S. attorney for the Northern District of Iowa, 1961-1967
Oral History

 

Submit Questions About Judicial History